სს „ნენსკრა ჰიდრო“ 27 აპრილს გამართულ საჯარო განხილვასთან დაკავშირებით განცხადებას ავრცელებს.
ნენსკრას ჰიდროელექტროსადგურის პროექტის ბუნებრივ და სოციალურ გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის საჯარო განხილვა თბილისში გაიმართა. ღონისძიებას საქართველოს მთავრობისა და საზოგადოებრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები დაესწრნენ.
ანგარიში მოიცავს იმ დამატებითი კვლევების შედეგებს, რომლებიც საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტების, მათ შორის ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD), აზიის განვითარების ბანკის (ADB), ევროპული საინვესტიციო ბანკის (EIB), კორეის განვითარების ბანკის (KDB), იტალიის საექსპორტო საკრედიტო სააგენტოს (SACE) და აზიის ინფრასტრუქტურის საინვესტიციო ბანკის (AIIB) სტანდარტების შესაბამისად განხორციელდა.
აღნიშნული ფინანსური ინსტიტუტების ჩართულობა უზრუნველყოფს ნენსკრა ჰესის პროექტის არა მარტო ფინანსურ სტაბილურობას, არამედ გარემოსდაცვით და სოციალურ სფეროებში მაღალი საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად განხორციელებას და ამასთანავე, ხელს შეუწყობს რეგიონის განვითარებას.
დამატებითი კვლევები საერთაშორისო და ადგილობრივმა კომპანიებმა განახორციელეს.
“ჩვენი მიზანია, ვიმუშავოთ გამჭვირვალეობის პრინციპებზე დაყრდნობით. დღევანდელი საჯარო განხილვით კომპანიამ საფუძველი ჩაუყარა ღია დიალოგს სამოქალაქო საზოგადოებასთან, რაც აუცილებელია სახელმწიფო მნიშვნელობის ისეთი ფართომასშტაბიანი პროექტის განსახორციელებლად, როგორიცაა ნენსკრა ჰესი», – აღნიშნა სს „ნენსკრა ჰიდროს“ აღმასრულებელმა დირექტორმა ბიოუნგ სეუბ ჩოიმ.

On the April 27th the Nenskra Hydropower Project Environmental & Social Impact Assessment Report public hearing was held in Tbilisi. The event was attended by representatives of both the civil society organizations and the governmental officials.
The report comprises of supplemental studies carried out in accordance to the high standards of the International Financial Institutions, such as EBRD (European Bank for Reconstruction and Development), ADB (Asian Development Bank), EIB (European Investment Bank), KDB (Korean Development Bank), SACE (Italian Export Credit Agency) and AIIB (Asian Infrastructure Investment Bank.
The Involvement of the aforementioned Financial Institutions will secure the financial stability of the project and will also guarantee its correspondence to the highest standards in terms of being socially and environmentally sound, safe, technically advanced and sustainable.
The supplementary studies were carried out by international and local companies.
«We are determined to base our work on the principles of on transparency. Today’s public hearing will mark the beginning of our continuous dialogue with civil society, which is crucial for implementation of such a high-profile project of state importance as Nenskra HPP”, JSC Nenskra Hydro Chief Executive Officer, Mr. Byoung Seub Choi has noted.